Zabiegi kosmetyczne dla cery tłustej i mieszanej

Cera tłusta i mieszana wymagają specjalnej pielęgnacji. Skłonność do przetłuszczania się oraz powstawania niedoskonałości sprawia, że posiadaczki tego typu cer często borykają się z kosmetycznymi problemami. Podstawą jest rzecz jasna dobra pielęgnacja domowa – warto jednak odwiedzać gabinet medycyny estetycznej, by wykonać zabiegi, które znacznie poprawią stan kłopotliwej skóry.

Cera tłusta – charakterystyka

Cera tłusta jest sporym zmartwieniem dla bardzo wielu osób. Nie jest trudno ją rozpoznać – charakteryzuje się dużą skłonnością do przetłuszczania, powstawania zaskórników otwartych i zamkniętych. Ze względu na grubszą warstwę rogową, skóra tłusta często cechuje się ziemistym kolorytem.
Wielu może zadziwić fakt, że skóra tłusta może być jednocześnie przesuszona. To wynik błędów pielęgnacyjnych – mnóstwo osób traktuje swoją tłustą cerę kosmetykami z alkoholem, w nadziei na uspokojenie gruczołów łojowych. Efekt jest odwrotny – skóra, w ramach mechanizmu obronnego, produkuje więcej łoju, co nasila niedoskonałości. Stosowanie wysuszających preparatów jest z kolei powodem następnych problemów, jak tzw. skórki i zmarszczki.

Cera mieszana – charakterystyka

Cera mieszana to najczęściej połączenie cery tłustej z suchą lub normalną. Przetłuszczające się miejsca określamy mianem „strefy T” – czyli czoła, nosa, brody. Najczęściej policzki pozostają mniej problematyczne. Bardzo rzadko zdarza się, ze cera mieszana jest „odwrócona” – wówczas policzki przetłuszczają się bardziej, niż inne partie twarzy.
Aby cera mieszana wyglądała zdrowo, należy używać tzw. kosmetyków inteligentnych, działających w odpowiedni sposób na określone partie twarzy.

Domowa pielęgnacja problematycznej skóry

  • Kosmetyki do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej powinny być jak najbardziej naturalne, bogate w oczyszczające składniki, jak siarka, cynk, czy wyciąg z zielonej herbaty. Powinny w nich znaleźć się również składniki nawilżające: aloes, kwas hialuronowy, koenzym Q10.
  • Istotne jest regularne złuszczanie za pomocą peelingu (ziarnistego lub enzymatycznego) w połączeniu z nałożeniem oczyszczającej maseczki.
  • Pamiętaj, aby nie wyciskać i nie rozdrapywać skórnych wykwitów – może to doprowadzić do zaostrzenia stanu zapalnego i powstania blizn.
  • Dbaj o dietę – powinna być bogata w warzywa, owoce, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz minimum 1,5 l wody mineralnej dziennie. Unikaj alkoholu i palenia papierosów.

Fachowe zabiegi dla cery tłustej i mieszanej

Dbaj o swoją skórę w domu, jednak jeśli chcesz, by wyglądała naprawdę zdrowo, regularnie odwiedzaj kosmetologa. Profesjonalne zabiegi pomogą ci pozbyć się wielu problemów.
Oto przykładowe zabiegi, z których mogą skorzystać posiadacze cer tłustych oraz mieszanych:

  1. Peeling kawitacyjny. Wykorzystuje ultradźwięki, które na skórę oddziałują oczyszczająco. Kawitacja poprawia mikrokrążenie skórne i wspomaga wchłanianie kosmetyków.
  2. Peelingi chemiczne – umożliwiają usunięcie warstwy rogowej, poprawę kolorytu i regulację produkcji łoju. Przykładem skutecznego peelingu chemicznego jest kwas glikolowy.
  3. Zabiegi z maskami glinkowymi – problematycznym cerom, przysłużą się przede wszystkim glinka zielona oraz czerwona.
  4. Mikrodermabrazja – skuteczna przede wszystkim w przypadku cery tłustej i grubej. Usuwa martwy naskórek, wygładza cerę, pomaga pozbyć się tzw. wągrów. Jest to zabieg delikatny i bezbolesny.

Domowa pielęgnacja połączona z wizytami w gabinecie medycyny estetycznej to najlepszy sposób, by dbać o skórę problematyczną. A jak ty pielęgnujesz swoją kłopotliwą skórę?

2019-01-25T08:46:31+00:0031 stycznia , 2019|