Toksyna botulinowa – fakty i mity

Toksyna botulinowa, zwana popularnie botoksem, to preparat wciąż ochoczo wybierany w gabinetach medycyny estetycznej. Znany jest z działania przeciwzmarszczkowego, co stale zachęca wielu pacjentów – a zwłaszcza kobiet – do sprawdzenia jego działania na własnej skórze. Jednocześnie, wokół botoksu krąży wiele mitów. Czy wiesz, czym tak naprawdę jest toksyna botulinowa i jak działa?

Pochodzenie toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa wytwarzana jest przez bakterie Clostridum botulinum. Jest odpowiedzialna za hamowanie uwalniania neuroprzekaźnika, który jest odpowiedzialny ża przesył nerwów między mięśniami. Ta właściwość pozwala toksynie botulinowej czasowo paraliżować poszczególne mięśnie, co sprawia, że zmarszczki zostają wygładzone. Toksyna botulinowa jest stosowana także w innych celach – np. w przypadku leczenia przykurczów mięśni czy nadpotliwości.

Mit 1: botoks zmienia rysy twarzy

Wiele osób obserwując celebrytów, którzy często korzystają z zabiegów medycyny estetycznej zauważa, że ich rysy twarzy uległy zmianie. Błędnie często obwinia się za to botoks. W istocie, botoks może twarz jedynie wygładzić, eliminując nawet silnie widoczne zmarszczki: np. lwią zmarszczkę, kurze łapki, zmarszczki poprzeczne czoła. Za zmianę rys twarzy odpowiada więc nie botoks, a wypełniacze.

Mit 2: toksyna botulinowa stosowana jest do powiększania ust

Nadmiernie duże usta dające tzw. kaczy efekt nie są rezultatem wstrzykiwania botoksu, a kwasu hialuronowego w zbyt dużych ilościach.

Mit 3: botoks dedykowany jest starszym osobom

Toksyna botulinowa nie jest zarezerwowana dla osób w starszym wieku. Może skorzystać z niej każdy (o ile nie zachodzą przeciwwskazania zdrowotne), jeśli tylko nie jest zadowolony z wyglądu swojej skóry. Pamiętajmy, że pierwsze oznaki starzenia skóry mogą występować już około 25 roku życia.

Mit 4: botoks jedynie zwalcza zmarszczki

Botoks, poza działaniem estetycznym, może pełnić funkcje lecznicze. Stosuje się go np. w bólach napięciowych karku, chronicznych migrenach, bolesnych przykurczach mięśni. Toksyna botulinowa stosowana jest również w leczeniu nadpotliwości – blokując pracę gruczołów potowych, może ograniczyć ją nawet o 50%.

Mit 5: twarz po botoksie wygląda sztucznie

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej, wykonany przez specjalistę, jest całkowicie bezpieczny i daje dobre rezultaty. Dobrze przeprowadzona procedura eliminuje jedynie zmarszczki, dając twarzy łagodniejszy i młodszy wygląd, nie odbierając jej mimiki, co jest częstym powodem obaw pacjentów.

Czy każdy może skorzystać z botoksu?

Wykonanie zabiegu z botoksem uniemożliwia szereg przeciwwskazań, w tym:

  • Nietolerancja toksyny botulinowej,
  • Leczenie antybiotykami,
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • Aktywne choroby skóry,
  • Nowotwory skóry,
  • Choroba ALS,
  • Przyjmowanie niektórych leków (np. tetracykliny).

Przed wykonaniem zabiegu, specjalista-kosmetolog przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad, by sprawdzić, czy usuwanie zmarszczek toksyną botulinową w twoim przypadku będzie całkowicie bezpieczne.

Kiedy warto wykonać zabieg?

Jeśli na twojej twarzy widnieją głębokie, widoczne zmarszczki, które nie poddają się działaniu kosmetyków, warto pomyśleć o zabiegu z botoksem. Powinny zdecydować się na niego również osoby, które cierpią na nadmierne pocenie (np. dłoni, stóp, czoła). Zabieg jest szybki i nieskomplikowany, a jednocześnie przynosi długofalowe efekty.

Jak widać, nie warto demonizować toksyny botulinowej. Zabieg wykonywany przez specjalistę jest bezpieczny i daje naturalne efekty, co skutecznie przywraca pewność siebie osobom borykającym się z oznakami starzenia skóry. Czy zdecydujesz się na wykonanie tego zabiegu? Zobacz więcej o zabiegu botoksu.

2019-01-14T11:55:18+00:0021 stycznia , 2019|