Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Zastanawiasz się nad wizytą dietetyka lecz nie wiesz, co cię u niego czeka? Bez obaw – choć to zupełnie inny typ spotkania, niż w przypadku zwykłego lekarza, porada dietetyczna dla wielu osób okazuje się bardzo przydatna. Wystarczy, że odpowiednio się do niej przygotujesz.

Kto powinien odwiedzić dietetyka?

Gabinety dietetyczne są dziś często odwiedzane przez osoby w różnym wieku i o różnej płci. To ludzie, którzy chcą nie tylko zadbać o swój wygląd, ale przede wszystkim o zdrowie i dobre samopoczucie. Nie brakuje tu osób cierpiących na nadwagę, nietolerancje pokarmowe czy też tych, które chcą dobrać dietę idealną do swojej ulubionej aktywności fizycznej. Wiele osób odwiedza dietetyka również jedynie po to, by dowiedzieć się, czy to, co jedzą na co dzień jest dobrej jakości.
Jak widać, powodów do odwiedzenia gabinetu dietetycznego jest wiele. Tak naprawdę, powinien zdecydować się na to każdy, kto chce odżywiać się zdrowo, zasięgając jednocześnie fachowej wiedzy z pierwszej ręki.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Na spotkanie z dietetykiem nie warto przychodzić „z marszu”. Niezbędne jest przygotowanie się do rozmowy, która zwykle jest bardzo szczegółowa. Zwykle przy rejestracji, zostaniesz poproszony o przygotowanie następujących pomocy:

  • Dziennik żywieniowy – spis posiłków, które spożywałeś przez ostatnie 3 dni,
  • Aktualne badania lekarskie – morfologia krwi, cholesterol, TSH,
  • Spis przyjmowanych leków i suplementów.

Takie informacje pomogą dietetykowi w analizie twojego stylu życia i żywieniowych przyzwyczajeń. Nie warto niczego ukrywać – nawet, jeśli uważasz, że twój jadłospis nie jest perfekcyjny, zdradź fachowcowi wszystkie swoje żywieniowe grzeszki. Nawet najmniejsze nawyki żywieniowe mogą mieć znaczący wpływ na to, jak się czujesz.

Przebieg wizyty

Wizyta u dietetyka może wyglądać różnie, w zależności od stopnia wyposażenia gabinetu. Zaczyna się oczywiście od rozmowy i przeanalizowania przyniesionych przez ciebie dokumentów.
Dietetyk podczas pierwszego spotkania może dodatkowo podjąć się następujących procedur:

  • Badanie na zawartość tkanki tłuszczowej i wody – metodą bioimpedancji elektrycznej,
  • Wyliczenie wskaźnika BMI,
  • Pomiar wymiarów ciała.

Dodatkowo, musisz być przygotowany na bardzo szczegółowy wywiad. Dietetyk z pewnością zada pytania o to, co jesz najczęściej, czy przyjmujesz leki lub suplementy, czy jesteś aktywny fizycznie. Bez wątpienia padnie również pytanie o to, jak działa twój układ trawienny – czy pojawiają się kłopoty, jak biegunki, zaparcia, bóle?

Jakich dietetyków unikać?

O dobrego dietetyka jest dziś niezmiernie trudno. Wielu z nich działa mechanicznie, proponując klientom gotowe jadłospisy przygotowane według „szablonu”. Tymczasem, każda zmiana żywieniowa powinna być dobierana indywidualnie, co do potrzeb konkretnej osoby. Jeśli dietetyk nie przeprowadzi wywiadu i szczegółowych badań, poda ci jadłospis przygotowany o wiele wcześniej, a na dodatek będzie rekomendował suplementy diety – lepiej poszukaj innego specjalisty.

Wizyty kontrolne u dietetyka

Wiele osób sądzi, że jedno spotkanie z dietetykiem w zupełności wystarczy. Tymczasem, konieczne są wizyty kontrolne, podczas których specjalista wciąż będzie monitorował to, co jesz i jak wpływa to na zmiany w twoim organizmie. Częstotliwość wizyt zależy od skali twojego problemu.

Wizyta u dietetyka to obowiązkowy element walki z nadwagą i nietolerancjami żywieniowymi. Powinni zdecydować się na nią również zawodowi sportowcy, ale i ci, którzy po prostu chcą wprowadzić w swoim jadłospisie pozytywne zmiany.

2019-02-26T10:01:31+00:0026 lutego , 2019|