Jak skutecznie usunąć blizny?

Urazy, zabiegi medyczne, skaleczenia – wszystko to pozostawia na skórze trwałe ślady. Niektóre z nich są na tyle nieznaczne, że bez problemu zakryjesz je pod ubraniami. Problem pojawia się, gdy blizny są widoczne na pierwszy rzut oka, niszcząc pewność siebie i doprowadzając do kompleksów. Jeśli chcesz pozbyć się śladów na skórze, jednym z nielicznych sposobów jest skorzystanie z pomocy kosmetologa.

Czym właściwie są blizny?

Zanim o metodach ich usuwania, warto uświadomić sobie, czym w istocie są blizny, których większość osób tak bardzo się wstydzi. Blizna powstaje na skutek głębokiego urazu, który sięga aż do skóry właściwej. Komórki, których zadaniem jest obudowanie uszkodzonej strefy na skórze nie stworzą już idealnie gładkiej powierzchni – będzie ona znacznie grubsza i pozbawiona naturalnego barwnika, dlatego będzie wyróżniała się na tle „zdrowych” tkanek. Blizna jest jednak naturalnym procesem regeneracyjnym, dlatego warto traktować ją jako coś zupełnie naturalnego.
Niestety, wiele osób nie potrafi pogodzić się z bliznami na skórze. Gdy znajdują się w widocznych miejscach, np. na twarzy, szyi czy ramionach, odbierają pewność siebie. Czy blizny można usunąć? Niestety, wbrew wielu obietnicom producentów kosmetyków – nie jest to możliwe.

Czy blizny można się pozbyć?

Widoczność blizny można nieznacznie zmniejszyć podczas, gdy jest ona „świeża” – a więc różowa lub sina. Wówczas zaleca się stosowanie produktów, które wspomagają odbudowę skory oraz poprawiają jej koloryt. Niestety, żaden kosmetyk nie zlikwiduje blizny, która – jak już wspomniała – jest efektem głębokiego urazu skóry. Popraw wyglądu starej blizny o kolorze białym lub perłowym z zastosowaniem metod domowych może być praktycznie niemożliwa.
Aby zmniejszyć bliznę, warto skonsultować się z kosmetologiem, dysponującym szeregiem specjalistycznych metod poprawiania wyglądu skóry. Które z nich są najpopularniejsze?

Kosmetologiczne metody usuwania blizn

1. Mikrodermabrazja

To zabieg, z którego skorzystasz u kosmetologa, a nawet w niektórych gabinetach kosmetycznych. Polega on na usunięciu martwego naskórka za pomocą specjalnej głowicy ścierającej. Regularnie wykonywany zabieg spłyca blizny i poprawia ich kolor. Mikrodermabrazję można wykonać na niemal każdej okolicy ciała – jest zabiegiem bezbolesnym.

2. Dermabrazja

To silniejsza odmiana mikrodermabrazji – zabieg wykonuje się po znieczuleniu, za pomocą obrotowej, diamentowej głowicy. Dermabrazja pomoże pozbyć się blizn po trądziku i ospie.

3. Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne poprawią wygląd blizn po trądziku i chorobach skóry. Zabieg wiąże się z delikatnym uczuciem pieczenia. Przed jego wykonaniem dowiedz się, czy nie jesteś uczulona na któryś ze składników preparatu.

4. Dermabrazja laserowa

Duże, przerośnięte blizny nie znikną po zastosowaniu delikatnych metod. Tu sprawdzi się laserowe usuwanie blizn – za pomocą lasera frakcyjnego, zmniejszysz widoczność śladów po operacjach i poważnych urazach. Zabieg polega na wytworzeniu mikroskopijnych uszkodzeń w skórze, co skłania ją do samoregeneracji.

5. Mezoterapia

Mezoterapia polega na ostrzykiwaniu skóry określonymi środkami. W przypadku czerwonych, przerośniętych blizn zwykle są to środki sterydowe, które powodują zmniejszenie zmian i poprawę ich koloru.

Dobór odpowiedniej metody usuwania blizn powinien zależeć od kosmetologa, który po wywiadzie z tobą określi, jaki sposób przyniesie najlepsze rezultaty. Jeśli wstydzisz się blizn, nie czekaj – już dziś umów się na konsultację ze specjalistą.

2019-05-30T12:12:28+00:0030 kwietnia , 2019|