fbpx

Botoks – jak działa i kiedy warto go zastosować?

Toksyna botulinowa, zwana powszechnie botoksem, to jedna z najpopularniejszych metod niwelowania zmarszczek. Zabieg gwarantuje praktycznie natychmiastowy efekt, dlatego ceniony jest przede wszystkim przez kobiety zabiegane. Jak działa botoks? Czy zabieg niesie ze sobą groźne powikłania?

Toksyna botulinowa początkowo była wykorzystywana w okulistyce i neurologii – znalazła zastosowanie m. in. w leczeniu zeza i nadmiernego napięcia mięśniowego. Wówczas zauważono, że botoks działa na mięśnie rozkurczająco, co może znaleźć zastosowanie także w medycynie estetycznej.

Zastosowanie botoksu w kosmetologii

Dzięki swoim właściwościom „paraliżującym”, botoks nadaje się do natychmiastowego usuwania zmarszczek na twarzy, w tym także eliminowania „kurzych łapek”. Za pomocą botoksu można również unieść opadnięte kąciki ust. Zabieg znakomicie sprawdza się w przypadku zmarszczek mimicznych – mięsień, w który zostaje wstrzyknięta substancja nie może się skurczyć, a skóra – zmarszczyć. Efekty zabiegu zauważalne są do 6 miesięcy.

Co ciekawe, botoks wykorzystywany jest także w leczeniu nadmiernej potliwości. Wstrzyknięty w czoło, pachy czy dłonie paraliżuje aktywność gruczołów potowych, zwalczając wstydliwy problem na kilka miesięcy.

Jak wygląda zabieg z toksyną botulinową?

Zabieg z wykorzystaniem botoksu to nic innego, jak wstrzyknięcie substancji w konkretne okolice. Procedura poprzedzona jest nałożeniem preparatu znieczulającego, w celu podniesienia komfortu pacjenta. Zabieg, w zależności od ilości ostrzykiwanych miejsc trwa od kilku do kilkunastu minut. Na pełen rezultat zabiegu należy zaczekać kilka dni.

Efektami ubocznymi są drobne siniaki i zaczerwienienie, które znikają po upływie kilku dni. Bardzo rzadkimi powikłaniami po zabiegu są bóle głowy, uczucie słabości mięśni czy wysypka.

Przeciwwskazania do botoksu

Nie każdy powinien decydować się na zabieg z toksyną botulinową. Do przeciwwskazań należą;

  • Trądzik,
  • Ciąża i karmienie piersią,
  • Problemy z krzepliwością krwi,
  • Miesiączka,
  • Alergia na toksynę botulinową.

Uwaga: botoks to nie to samo, co kwas hialuronowy

Wiele osób myli botoks z kwasem hialuronowym, który jest zupełnie odmienną substancją. Warto zapamiętać, że botoks nie jest wypełniaczem (nie powiększy ust ani nie uwydatni policzków). Takie właściwości ma właśnie kwas hialuronowy, który jest substancją naturalnie występującą w ludzkim organizmie. Zabiegi wstrzyknięcia botoksu i kwasu hialuronowego wyglądają podobnie, jednak zupełnie różnią się zarówno efektami, jak i wskazaniami do ich wykonania.

Zabieg z toksyną botulinową to szybki sposób na pozbycie się uporczywych zmarszczek. Należy pamiętać, że botoks jest substancją bezpieczną tylko wtedy, gdy znajdzie się w rękach profesjonalisty. Stanowczo odradzamy eksperymenty na „własną rękę”, mogące skończyć się tragicznie. Jeśli chcesz pozbyć się zmarszczek i interesuje cię zabieg z wykorzystaniem botoksu, już dziś umów się na konsultację z jednym z naszych specjalistów.

2019-07-11T11:33:17+00:0011 lipca , 2019|